Giriş Formu

İletişim

İletişim adresi

 

 

  pembe oje

Örgüye Başlarken

Örgü modelleri konusunda geniş bir arşiv. Tek şiş ve iki kat örgü nasıl yapılır. Örgü için doğru şiş nasıl seçilir hepsi için alttaki linke tıklayınız. Kazak ve yelek örgü modelleri

Örgü devamı

örgü adresi

feed-image Feed Entries

Tavsiyeler

 

 

Tığ işi

TIĞ İŞİ Kar tanesinden doğmuştu


Efsaneler, tığ işinin doğuşunu bir kar tanesine bağlar. Yüzyıllar önce, elişlerinde çok usta bir kadın, penceresinin önünde, lapa lapa yağan karı seyrediyormuş. Pencerenin pervazına yapışan iri bir kar tanesi bu duygulu kadının dikkatini çekmiş. Yıldız yıldız kenarlı bir dantel motifini andıran inanılmaz biçimiyle bu kar tanesi kadını büyülemiş sanki. Hemen eline biraz iplikle ucu kıvrık bir iğne almış ve bu kar tanesini ilmeklerle yapmağa çalışmış. İşte ilk tığ örgüsü böyle ortaya çıkmış; bu becerikli kadın doğanın sırlarından birini ipliği ve tığı ile dile getirirken dantel sanatının doğduğunu belki de bilmiyordu.

Gerçekten de tığ örgüsünün bambaşka bir çekiciliği vardır. Zamanın dağıtamadığı bir büyü gibidir bu. Üstelik tığ örgüsü şiş örgüsünden daha kolaydır. Çünkü basit birkaç temel işleme dayanır; bütün motifler bunlardan doğar. Hem sonra yünden daha hafif ve daha az yer tutan bir iştir de, herhangi bir noktasında bırakabilirsiniz; hızla büyür; acemiler bile oldukça önemli parçalar yapabilir. Tığın ne olduğunu bilmeyen yoktur tabii: genellikle madenden veya plastikten yapılmış, bir ucu gagalı küçük bir çubuk.Bununla her türlü iş yapılabilir: giyecekler, örtüler, yatak ve çamaşır takımlarını süslemek için ince danteller.

Uzun yıllardır bu dantellerin, tığ ile örülmüş giyeceklerin, örtülerin, perdeliklerin modası geçmiş gibiydi. Hemen kimse tığını, kukasını eline almıyordu. Birden hava değişiverdi. Moda eski dantelleri, eski hırkaları, atkıları, örtüleri gün ışığına yeniden çıkardı. Şimdi kadınlar bu işlere yöneldi. Peki ama siz neden bundan geride kalasınız" Tığ içinde iki temel teknik vardır; bunlar icat edildikleri söylenilen ülkelerin adlarını taşır: biri Alman örgüsü, öbürü Tunus örgüsü. Alman örgüsünde her sıra bir bütündür ve her motif bir tek sırada tamamlanır; Tunus örgüsünde ise bir bütünü tamamlamak için iki sıra gereklidir, bir gidiş, bir dönüş. Alman örgüsü kendi içinde değişik tiplere ayrılır: asıl tığ örgüsü (sık iğne ve yarım sık iğne), ağ örgüsü, çatal örgü, Friuli örgüsü, İrlanda örgüsü gibi.

 Eksiltmeler ve değirmiler

İÇTEN EKSİLTMELER

Tek eksiltme -1

Örgünün ara yerinden bir ilmek eksiltmek istiyorsanız, iki ilmeği kapatmadan örüp sonra ikisini birlikte kapatın. Bu arada şunu hatırlatalım ki, bir ilmeği kapatmadan örmek, son hareketi yapmamış olmak, yani işi tamamlamamış olmak anlamına gelir. Şimdi sık iğnede uygulayabileceğiniz bir eksiltme örneği verelim: tığı iki ilmekten birincisine hatırın, ipi yakalayıp bir ilmek çekin, bu ilmek tığın üstünde kalsın, sonra tığı ikinci ilmeğe sokup yeni bir ilmek çıkarın. Böylelikle tığınızda üç ilmek birikmiş olacak; ipi tığın üstüne atın ve bütün bu ilmekleri bir seferde kapatın.

 
Şenlikli bir Sofra


tığ işi sofra örtüsü

Malzeme

Üç kat, kaim kotondan sayacağımız renk ve miktarlarda: 50 gr açık sarı, 50 gr koyu sarı, 50 gr kırmızı, 50 gr mavi; 3,5 numara tığ.

Örgüsü

Kaydırma Sık iğne. Basit brit.

 Yapılışı

Ekmek sepeti için örtüler: çift kat kotonla örülecek. 64 zincirle başlayın (yaklaşık olarak 50 cm) ve 10 cm oluncaya kadar sık iğneyle örün (her sıranın sonunda, dönüşün düzgün olması için bir zincir çekmeyi unutmayın). Renklerin sırasını kendi zevkinize göre seçebilirsiniz; fotoğraftaki örtülerde renkler şöyle sıralanmıştır:

 
Tığ işi eksiltmeler

DIŞTAN EKSİLTMELER

Bir ilmek eksiltmek, örgünün bir ilmeğini azaltmak demektir. Eksiltmeler dıştan veya içten yapılabilir. Tığ örgüsünde sıralar şiş örgüsünde olduğundan daha geniştir, bu yüzden dıştan eksiltme yaparken çok dikkatli olmak gerekir: sakın sıranın ilk veya son ilmeğini atlayarak eksiltmeye kalkmayın, yoksa örgünün kenarı düzenli olmaz, bu da hem çirkin görünür, hem de sonradan örgüyü bitirip dikeceğiniz sırada güçlük çıkarır.

 
Tığ işi trabzon iğnesi

Sadelik ve değişiklik

TRABZON İĞNESİNİN ÇEŞİTLERİ

Değişiklik, tığı ilmeğe geçirmeden önce, ipliği tığ üzerinde birkaç kere dolamaktan ibarettir

ÇİFT TRABZON İŞİ VEYA İLMEĞİ

Trabzon iğnesi yapın, ama önce ipliği tığa iki kere sarın. Sonra da ilmekleri tığdan ikişer ikişer boşaltın.

ÜÇLÜ VE DÖRTLÜ TRABZON İĞNESİ

Trabzon iğnesi yapın, ama önceden ipliği tığa üç kere sarın, sonra da ilmekleri ikişer ikişer boşaltın. Dörtlü trabzon ilmeği için de aynı biçimde başlayın, ama önce ipliği tığa dört kere dolayın, sonra da ilmekleri ikişer ikişer boşaltın.

 
ponponlu başlıklar

PONPONLU BAŞLIKLAR

Malzeme

Her iki renk için 50'şer gram Na ko-Superlambs yün; 4 numaral tığ.

Örgüsü:

sık iğne.

 
Tış işi sık iğne kaydırma ve basit brit

SIK İĞNE

KAYDIRMA

Tığı zincirin sondan bir önceki ilmeğine sokun, yumaktan gelen ipliği yakalayın, hem zincir ilmeğinin, hem de tığın üstünde bulunan ilmeğin içinden geçirip çekin. Bu işlemi zincirin bütün ilmekleriyle tekrarlayın. Bu iş örgüleri tamamlamada retuş olarak ve daha ileride göreceğimiz gibi, yuvarlak örgüleri bitirmede kullanılır.

cepli dolap

 
Tığ nasıl tutulur

TIĞ NASIL TUTULUR

Önce Alman örgüsünden başlayarak, tığ işini en basit yoldan açıklayalım.

Tığı sağ elinizin baş ve işaret parmaklan arasına alın. Başparmağınız tığın yassı yerine dayansın.

İpliği sol elin işaret parmağının üstünden geçirerek avuca doğru çevrilen orta parmak, yüzük parmağı ve serçe parmağınızla tutun. Örgü ilerledikçe sol elin baş ve işaret parmakları arasında tutmağa devam edin.

 
Tığ örgü için gerekli malzemeler

MALZEME

Gereken malzeme tığdan ibarete tir. Tığın kolay kullanılması için ipliği çekebilmesi; bunun için de gagasının iyice belirgin olması gereklidir. Piyasada tahtadan, kemikten, madenden, plastikten yapılmış her tipte tığ vardır. Koton iplikler için çelik tığı tercih edin; orta kalınlıkta bir yün için plastik tığ daha uygundur. Tahta tığlar özellikle kaba yünlere, rafyaya, makarna yününe ve kurdele örmeğe elverişlidir. Tığ numaralan 2'den 12'ye kadar gider (6 numaraya kadar yarım numaralar da vardır): — ince yün için 2 numarayı kullanınız;

 
Daha Fazla İçerik...
<< Başlangıç < Önceki 1 2 Sonraki > Son >>

Sayfa 1 - 2

Her hakkı saklıdır. © 2009-2011 modelleriorgu.com

tumblr statistics

RocketTheme Joomla Templates