Giriş Formu

İletişim

İletişim adresi

 

 

  pembe oje

Örgüye Başlarken

Örgü modelleri konusunda geniş bir arşiv. Tek şiş ve iki kat örgü nasıl yapılır. Örgü için doğru şiş nasıl seçilir hepsi için alttaki linke tıklayınız. Kazak ve yelek örgü modelleri

Örgü devamı

örgü adresi

feed-image Feed Entries

Tavsiyeler

 

 

Nakışta zincir işi çeşitleri

Bu iş hem doğru bir hat boyunca, hem dalgalı çizgiler izleyerek, hem de üst üste sıralar halinde işlenebilir. Hatta ileride göreceğimiz gibi, tığ ile gergef üstünde bile yapılabilir. Daha 'birçok çeşitleri de vardır. Zincir işinin temeli çok basittir, sağdan sola doğru yapılır: iğneyi kumaşın tersinden yüzüne doğru batırın, sol elinizle ipliği sol tarafta tutun, iğneyi yeniden çıktığınız noktaya batırın, sonra birkaç iplik soldan tekrar yüze çıkın. Böylece, iğneyi hep çıkış noktasına yeniden batırarak ve hep sol tarafta tutulan ipliğin oluşturduğu küçük ilmeğin içinden çıkarak devam edin.

ZİNCİR İŞİNİN ÇEŞİTLERİ

Kordoneli zincir işi

Yukarıda anlattığımız gibi bir zincir işledikten sonra, başka bir iplikle halkaların kesişme noktalarının üstünden birer iğne atın. Her iğne kumaşın altından çıkıp, bir halkayı aşıp, yeniden kumaşın tersine dönsün.

Zikzaklı zincir

Zincir işinin bu çeşidi çok dekoratiftir; ya tek tek ya da yan yana birkaç sıra olarak işlenir, büyük boşlukları kaplar. Kolayca ve çabucak yapılan bu nakış hem beyaz hem de renkli olabilir. Bütün değişiklik zincir işinin halkalarını, eşit aralıklarla, bir aşağı, bir yukarı yanlamasına işlemededir.

Çift zincir (veya kapalı çengel iğnesi)

Dört beş iplik arayla birbirlerine paralel iki çizgi boyunca zincir işleyin. İğneyi alt sıradan çıkarıp üst sıraya, çıktığınız noktanın üç iplik sağma batırın, sonra altı iplik soldan çıkın, zinciri yapıp ipliği fazla germeden çekin. Sonra yeniden alt sıraya, ilk çıktığınız noktaya batın ve altı iplik soldan çıkın ve halkayı tamamlayın. Bir önceki halkanın çıkış noktasına batarak yeniden üst sıraya dönün, yine altı iplik soldan çıkın. Böylece sırayla bir alttan bir üstten zincir halkaları açarak işleyin. Sonunda zincir işinin pek tanınmayacağı bir düz şerit meydana gelecektir.

Zincir işi ve kordoneli zincir işi

tığ nasıl tutulur

Zikzaklı zincir veya kapalı çengel iğnesi

tığ nasıl tutulur

 

Basit birkaç zincir işi çeşidi

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Her hakkı saklıdır. © 2009-2011 modelleriorgu.com

tumblr statistics

RocketTheme Joomla Templates