Giriş Formu

İletişim

İletişim adresi

 

 

  pembe oje

Örgüye Başlarken

Örgü modelleri konusunda geniş bir arşiv. Tek şiş ve iki kat örgü nasıl yapılır. Örgü için doğru şiş nasıl seçilir hepsi için alttaki linke tıklayınız. Kazak ve yelek örgü modelleri

Örgü devamı

örgü adresi

feed-image Feed Entries

Tavsiyeler

 

 

Nakışta gergef kasnak ve ciğerdeldi

ALETLER

Gergef ve kasnak, ince işlerde, geniş bir yüzeye yayılmış işlemelerde, gölge işinde, kısası, kumaşı bozma tehlikesi olan işlemelerin hemen hepsinde kullanılması şart olan gereçlerdir. İşlemede ipi gereği kadar çekmek ancak çok tecrübeli nakışçıların becerebildiği bir hünerdir, gergef ve kasnak bu işi kolaylaştırır. Kasnak: birbiri içine oturan iki yuvarlak tahtadan oluşur. Kumaş, dış çemberin üstüne yüzden yayılır, iç çember üstüne oturtularak sıkıştırıldıktan sonra kenarlarından dikkatle çekilmek suretiyle güzelce gerilir. Büyük çemberin dış kısmında bazen bir tahta vida ile masaya tutturulmasma yarayan bir destek veya kasnağı dizlere dayamağa yarayan, yine tahtadan, iki küçük ayak vardır. Bunlar bir tabanın üstüne yerleştirilmiştir. Kumaşı bu türden bir kasnağa ge çirmek için, işlenmek istenen kısım küçük çemberin üstüne yayılır. Sonra büyük çember onun üstüne geçirilip bastırılır.

Böylece kumaş ikisinin arasında rahatça gerilmiş olur. Eğer kumaşınız çok ince de bozulmasından korkuyorsanız, küçük çemberin etrafına bez sararsınız. Kasnak daha çok küçük boyda nakışlar için kullanılır. Daha büyük işlerde ve kanava üstüne işlemede gergef kullanmak daha uygundur.

Gergef: tahtadan yapılmış, 4 parçadan oluşan bir âlettir. Bunların 2'si kalın, 2'si incedir. Kaim tahtalara yan tahtaları denir, incelere de gergef kolları. Yan tahtalarının iki başında, beşer santim içeride, gergef olukları denilen boşluklar vardır. Gergef kolları bu oluklara geçirilir. Ayrıca, bu yan tahtalarının iç kısımlarına, özel bir yöntemle, işleme kumaşını tutturacağınız sağlam çuval şeritler takılmıştır. Gergef kollarında onar santim arayla delikler açılır. Bir de, gergefin yan bezleri vardır. Bu bezler 34 kat amerikandan, üzerine birkaç sıra makine çekerek hazırlanır. Bu bezler üzerine de zımba ile delik açtırılır. Yan bezlerinin birer ucu işlenecek kumaşa dikilir. Öbür ucu, karşılıklı deliklerinden, kalın naylon ip geçirerek gergefe bağlanır. Böylece kumaş, dört yanından gergefe takıldıktan sonra, naylon ipler iyice gerilerek işlemeye hazır hale getirilir. Kumaş, gergefe yüzünden yayılmalıdır. Normal gergeflerin boyları genellikle 6080 santim arasında değişir, ama çarşaf ya da masa örtüsü işlemekte kullanılan iki metrelik gergefler de vardır.

Ciğerdeldi: fildişinden, plastikten \eya madenden yapılmış bir çeşit küçücük sivri uçlu çubuktur. Daha çok beyaz işte, sarma ile tamamlanacak nakışlarda kumaşı delmek için kullanılır. Desenlerin kumaşa geçirilmesi: nakış desenlerinin işlenilecek kumaşa geçirilmesi için izlenen değişik tekniklerden ileride söz edeceğiz. Şimdilik şunu söylemek yeterlidir: kâğıt modeli, kaim bir toplu iğne ile düzenli biçimde delin. Bunu kumaşın üstüne koyun, kumaş koyu renkse talk pudrası dökerek; kumaş açık renkse odunkömürü külü serperek tozun deliklerden kumaşa geçmesini sağlayın. Sonra ince bir kalemle veya suluboya fırçası ile üstünden geçin. Size, ayrıca ucu iyi sivriltilmiş bir kopya kalemi ile bir de yanlış işaretleri silmek için küçük şişe alkol lâzım olacak. Boyalı kopya kâğıdı kullanarak bir modeli kumaşa geçirmenizi uygun bulmuyoruz. Çünkü kopya kâğıdı hem elleri, hem kumaşları boyar, yıkanınca bile çıkartılması çok güçtür. Nakış işlemenin birçok yolu, yöntemi vardır ama en önemli sorun «temiz» iş çıkarmaktır. Biliyorsunuz, çok başarılı bir işlemeden söz edilirken «el' değmemiş gibi» deyimi kullanılır. Bir işe başlarken nasıl bir yol tutarsanız bu, hep öyle gider. Onun için, siz de bizim gibi «temiz iş çıkarmak» konusu üzerinde durun. Solmayan ipliklerle güzel kumaşlar üstüne yapılan nakışlar biliyorsunuz, nineden toruna en seçkin yadigârlardır. Aynı iş, ayrı ipliklerle yün ipleriyle, kotonperle ile, çamaşır ipeği ile etamin üstüne yapılmış sarmalar.

nakış malzemeleri

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Her hakkı saklıdır. © 2009-2011 modelleriorgu.com

tumblr statistics

RocketTheme Joomla Templates