Giriş Formu

İletişim

İletişim adresi

 

 

  pembe oje

Örgüye Başlarken

Örgü modelleri konusunda geniş bir arşiv. Tek şiş ve iki kat örgü nasıl yapılır. Örgü için doğru şiş nasıl seçilir hepsi için alttaki linke tıklayınız. Kazak ve yelek örgü modelleri

Örgü devamı

örgü adresi

feed-image Feed Entries

Tavsiyeler

 

 

Biçki Dikiş işe başlarken

 

BİÇKİ DİKİŞ – İŞE BAŞLARKEN

Aşağı yukarı her kadın iğnenin, şu minicik gerecin evlerimizde ve günlük yaşantımızdaki önemini bilir. Ama bütün mesele iğne denen bu sihirli gereci en iyi biçimde kullanabilmektir. Amacımız, sizleri usta terziler yapmaktan önce, bu konuda yardımcı olmak, pratik yollar göstermek, biçki ve dikişin kolaylık sırlarını öğretmek, kısaca, konuyu gözünüzde büyütmemenizi sağlamaktır.

İşe başlarken, aranızda iğneyi çekinerek eline alanlar varsa onları şuna inandırmak istiyoruz:  iğneler her kadın için sevimli bir arkadaş olabilir ve dikiş dünyası en acemiler için bile sayısız imkânlarla dolu, değişik bir dünyadır. Efsaneler, yeryüzünde ilk terzinin İdris peygamber olduğunu söyler. Bu sebeple eskiden, terzi ustaları işe başlarken, önce «İdris nebi»ye dua ederlerdi. Gerçekte, dikiş dikmesini öğrenmek bir düğmeyi dikmek ya da bir cebi yerine oturtabilmek değildir. Dikiş bilmek, ister kendisi, ister çocukları, ister evi için, olsun, bir parçayı baştan sona kadar dikip ortaya çıkarmaktır. Bu uğraş bugün eskisinden daha basit ve daha masrafsız; çünkü makineler günümüzde öyle bir düzeye vardı ki bir zamanlar elde yapılan yığınla işi göz açıp kaparcasına ortadan kaldırıveriyor. Kumaşlara gelince, sentetik elyafın da piyasaya çıkmasıyla o kadar gelişti ve değişti ki, öylesine bol ve her keseye elverişli çeşitleri var ki, kadınlara yalnız en beğendiklerini seçme işi kalıyor. Size anlatacaklarımızı kolay yöntemlerle sunmağa; yazıyı, en basit şeyleri bile aydınlatacak resimlerle zenginleştirmeğe kararlıyız. Böylece dikişe, özellikle de biçkiye takılan «güç iş» adını değiştirmek, eski terzilerin, bir vakitler bile bile büründükleri o esrar havasını dağıtmak istiyoruz. Aslında o terziler de tümüyle haksız sayılmazlardı; biçki dikiş ve konfeksiyon zamanla, sabırla, sürekli çalışmayla elde edinilen bir sanattır, ona bir kere ulaşınca da ihsan biraz esrarlı bir havaya bürünse yeridir.

   Göster 
1 Sevimli bebek yastıklar
2 Verev baskı çeşitleri
3 kimono dikmek
4 Elde dikişle kenar baskıları
5 Makinede baskı yöntemi
6 Kırmızı beyaz elbiseler
7 Pelüş iki ponço
8 Dört saatte palto(kaban) dikme
9 Sürfile dikiş
10 Oyulgama ve makine dikişi
11 Boy teyel karşılaştırma
12 Teyel atma
13 Düz dikiş
14 En kolay dikişler
15 Yamalı Bohça – Eski Amerikan Modası
16 Tarihte biçki dikiş
17 Dikiş makinesinin hazırlanması
18 Dikiş makinasının parçaları
19 Dikiş makinası
20 Dikiş kutusu
21 Dikiş işi
 

Her hakkı saklıdır. © 2009-2011 modelleriorgu.com

tumblr statistics

RocketTheme Joomla Templates